سوالات متداول لوله و پوشش

اصطلاحات رایج و مشخصات ابعادی لوله کدامند؟

 • (NPS(Nominal Pipe Size قطر اسمی لوله
 • (OD (Outside Diameter قطر خارجی لوله
 • (WT (Wall Thickness ضخامت لوله
 • (L (Length طول لوله

لوله سازی سلفچگان لوله های اسپیرال در چه سایزی تولید می کند؟

کارخانه لوله سازی سلفچگان : ابتدا انواع محصولات مربوط به لوله های فولادی و پوشش لوله را از اینجا ملاحظه نمایید برای استعلام قیمت لوله و پوشش، فرم سفارشات را از سامانه مشتریان دانلود و تکمیل نمایید و به واحد فروش ارسال فرمایید.
ما در اسرع وقت درخواست شما را پیگیری می کنیم.

مولفه های موثر در انتخاب پوشش لوله کدامند؟

با توجه به اینكه خط لوله ارزان ترين و مطمئن ترين روش انتقال آب، نفت، گاز و فرآورده های نفتی به شمار می رود، گردش پول و سرمايه گذاری در اين حوزه بسيار كلان می باشد، از همين روست كه از توسعه خطوط لوله بعنوان يک شاخص معتبر در مطالعه توسعه یافتگی كشورهای دارای ذخاير زيرزمينی استراتژيک و منابع آبی تعبير می شود.
گسترش روز افزون خطوط لوله انتقال آب، گاز و فرآورده های نفتی در كنار الزامات كيفی جديد در روش های محافظت اين خطوط در برابر پديده خوردگی، صنعت پوشش لوله و اتصالات را از سطح نازل كارگاه های سنتی و يا فرآيندی جنبی در كنار ساخت لوله های فولادی فراتر برده است، بنابراین لحاظ كردن تمام مؤلفه های موثر در انتخاب نوع پوشش مناسب هر خط لوله بايستی در مرحله طراحی خط لوله مدنظر
قرار گيرد.
چهار مولفه اصلی مؤثر در انتخاب پوشش خطوط لوله عبارتند از:

 1. مؤلفه های ذاتی پوشش: مانند مقاومت مكانيكی، مقاومت شيميائی، مقاومت در برابر جدايش كاتدی، ميزان نيازمندی به جريان حفاظت كاتدی، دمای سرويس دهی، سهولت تعميرات و يكپارچگی پوشش.
 2. مؤلفه های مربوط به سيال و ماهيت خط لوله: مانند طول عمر پيش بينی شده خط لوله، شرايط اقليمی و محيطی، مسير خط لوله، دمای بهره برداری، تركيب شيميایی و فشار سيال و تعداد ايستگاه های تقويت فشار.
 3. مؤلفه های اقتصادی: از جمله قيمت تمام شده پوشش، در دسترس بودن منابع و خدمات و هزینه تامین جریان حفاظت کاتدی.
 4. مؤلفه های توسعه ای: از جمله توليد مواد اولیه و اجرای پوشش در داخل، اشتغال زائی، درآمد زائی، صدور تكنولوژی.

لوله اسپیرال چیست؟

تولید لوله به روش اسپیرال برای لوله های فولادی با قطر بالا که در خط لوله های انتقال سیال استفاده می شوند، کاربرد دارد.
در این روش درز جوش لوله به شکل مارپیج (اسپیرال) می‌باشد. سهولت تامین مواد اولیه فولادی و همچنین امکان تولید لوله در اقطار مختلف با یک عرض ورق از مزایای تولید این نوع لوله‌ها می‌باشد. همچنین امکان تولید لوله در قطر بیشتر از 56 اینچ (1400 میلیمتر) به صورت معمول تنها به روش اسپیرال امکان پذیر است.

استعلام قیمت لوله و پوشش را چگونه انجام دهیم؟

کارخانه لوله سازی سلفچگان قابلیت تولید لوله های فولادی اسپیرال از سایز 16 تا 120 اینچ را در ضخامتها و گریدهای مختلف مطابق با استانداردهای تولید لوله دارد.

پوشش لوله چیست؟

فرآیند پوشش لوله انجام فعالیت‌های آماده سازی اولیه، زیرسازی، کنترل شرایط لوله قبل از عایقکاری (از قبیل دما، زبری، میزان تمیزی، میزان آلودگی ‌های نمکی سطحی و …) و پوشش سطحی لوله می‌باشد.
انتخاب سیستم پوشش مناسب با توجه به شرایط محل اجرای پروژه‌های خط لوله خود فرایند پیچیده‌ ایست که در این میان نوع بافت زمین منطقه و شرایط سیال داخل لوله از عوامل مهم تعیین کننده نوع پوشش می‌باشد.

حفاظت از خوردگی تنها مختص سطح خارجی لوله نمی‌باشد؛ در مواردی که سیال داخل لوله خورنده بوده و یا حاوی اجسام معلق باشد می‌تواند موجب بروز خوردگی از نوع شیمیایی یا فیزیکی(مکانیکی) در داخل لوله شود. بنابراین حفاظت از سطح داخلی لوله در مقابل خوردگی نیز اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.

کیفیت تولید پوشش در شرکت پوشش لوله سلفچگان بر پایه چه استانداردهایی است؟

کیفیت انواع پوشش لوله در شرکت تولید لوله و پوشش سلفچگان بر پایه استانداردهای جهانی است. استانداردهای مورد استفاده در شرکت به تفکیک پوششها به ترتیب زیر است:

پوششهای سطح خارجی لوله های فولادی:

 • استاندارد تولید پوشش پلی اتیلن سه لایه در پوشش لوله سلفچگان بر پایه IGS 2009، IPS 2007، DIN 30670 و IMS می باشد.
 • استاندارد تولید پوشش پلی پروپیلن سه لایه در پوشش لوله سلفچگان بر پایه IGS 2009 می باشد.
 • استاندارد پوششهای بیتوسیل و بیتومن در پوشش لوله سلفچگان بر پایه IGS-TP-016(1) 2007 می باشد.
 • استاندارد تولید اپوکسی دو لایه در پوشش لوله سلفچگان بر پایه CSA Z245.20-06 می باشد.

پوششهای سطح داخلی لوله های فولادی:

 • استاندارد مورد استفاده برای پوششهای داخلی لوله برپایه AWWAC 210 می باشد.