استانداردهای لوله

استانداردها برای ایجاد زبان مشترک و زمینه تفاهم میان مصرف کننده ، تجهیزات و تولید کننده آن اتخاذ می‌شود و همچنین کمک موثری به مصرف کننده در زمینه انتخاب و دستیابی به مناسب ترین تجهیزات مورد نیاز خود می‌باشد. ترکیب شیمیایی، خواص فیزیکی، خواص مکانیکی و تمامی الزامات ساخت و بهره برداری از این لوله ها در استانداردهای مختلفی در سطح بین المللی ارائه شده اند.

استانداردها مدارکی هستند که در آن ها روش ساخت و آزمایش درج شده است.در صنعت نفت و گاز و و پتروشیمی نیز تمام کالاها بر اساس استانداردهای معتبر جهانی تهیه می‌شود که تعدادی از آن ها به شرح زیر است:

ISIRI: Iranian Standard & Industrial Research Institute
IGS: Iranian Gas Standard
IPS: Iranian Petroleum Institute
API: American Petroleum Institute
ASTM: American Society for Testing & Material
AGA: American Gas Association
MSS-SP: Manufacturer Standard Society-Standard Practice
DIN: Deustches Institute for Normang E.V
ASME: American Society of Mechanical Engineers
EN: Euro Norm

کاربرد استانداردهای لوله

AWWA-C200 استاندارد لوله انتقال آب با قطر ۶ اینچ و بالاتر
ASTM A252 برای مصارف پایل لوله های بدون درز و با درز
IPS_M_PI_190 لوله های انتقال نفت و گاز
EN10208 انتقال مایعات احتراق پذیر
ISO 313183 لوله های فولادی در صنایع نفت و گاز
API5L PSL2 استاندارد های نفت و گاز
EN 10219 استاندارد لوله ها و مقاطع توخالی فولادی با کاربرد ساختمانی

آشنایی با استاندارد API 5L

لوله های API 5L نوعی از لوله های فولاد کربنی (کربن استیل) هستند که در صنایع نفت و گاز برای سیستم های لوله کشی خطوط انتقال نفت خام، گاز و دیگر فرآورده های جانبی آنها مورد استفاده قرار میگیرند. این لوله ها طبق استانداردهای موسسه نفت آمریکا ( API ) ساخته می شوند و نسبت به بسیاری از لوله های فولادی دیگر که در ادامه مورد بررسی قرار خواهند گرفت، در آنها هم کنترل مواد به صورت دقیق تر انجام میشود و همچنین تست های بیشتری برای کنترل کیفیت روی آنها صورت می گیرد.

لوله های فولادی API 5L در گریدهای مختلفی تولید و استفاده می شوند که مهمترین این گریدها A, B, X42, X46, X52, X56, X60, X65, X70, X80
هستند. این لوله ها هم به صورت بدون درز (مانیسمان) و هم به صورت درزدار (جوشی) تولید میشوند.

لوله های AWWA C200

انجمن تأمین آب آمریکا (American Water Works Association) سازمانی است که اقدام به ارائه یک سری استانداردهای معتبر در زمینه طراحی و ساخت سیستم های انتقال آب کرده است. لوله های فولادی که طبق استاندارد AWWA C200 ساخته میشوند در واقع از لحاظ جنس و متریال ساخت دقیقاً مشابه
گریدهای پایین لوله های API و ASTM A53 هستند اما از لحاظ ابعاد هندسی و رواداری های در نظر گرفته شده کمی متفاوتند. با این حال طبق استاندارد، این لوله ها را میتوان از جنس های دیگری مثل ASTM A36 ، ASTM A570 و ASTM A139 نیز تولید کرد.

ابعاد هندسی این لوله ها طبق استاندارد AWWA C200 است که در سایزهای بزرگتر از 6 اینچ هم به صورت بدون درز ( مانیسمان) و هم به صورت درزدار ( جوشی ) در دو شکل درز مستقیم و اسپیرال تولید می شوند.

کنترل کیفیت

شرکت تولید و پوشش لوله سلفچگان گامهای مهمی در جهت ارتقای کیفی تولیدات لوله و پوشش خود برداشته است. این شرکت با بهره‌گیری از پرسنل مجرب، دانش فنی روز و تجهیزات فرآیندی و کنترلی مدرن، بصورت تخصصی تمام توان خود را صرف بهبود کیفیت فرآیند و محصول نهایی نموده است.

با توجه به اینکه فرآیند اعمال پوشش در بسیاری از موارد بر روی لوله‌هایی که جزو اموال مشتری می‌باشند انجام می‌گیرد، سیستم دریافت لوله، کنترل، پوشش و ارسال لوله پوشش شده به گونه‌ای طراحی شده است، که حداکثر دقت در نگهداری از اموال مشتری و امکان رهیابی لوله در هر مرحله به عمل آید.

انبارش لوله خام

کلیه مشخصات لوله های خام در مرحله نخست در سیستم آماری شرکت ثبت می‌شود.این سیستم امکان ردیابی لوله را در کلیه مراحل فراهم ساخته و هر گونه احتمال جابجایی لوله را بین پروژه ها‌ی مشابه به صفر می‌رساند. طی مرحله انبارش، واحد کنترل کیفیت بر نحوه تخلیه لوله، تجهیزات مورد استفاده و کیفیت ظاهری لوله خام نظارت دارد.

پوشش لوله

کلیه مراحل فرآیند پوشش لوله تحت نظارت دقیق واحد کنترل کیفیت قرار دارد. در هر مرحله از این فرآیند کلیه پارامترهای موثر برکیفیت پوشش لوله، کنترل و ثبت می‌گردد و از انطباق مشخصات کیفی پوشش لوله با استانداردهای مرجع و یکنواخت بودن این مشخصات اطمینان حاصل می گردد.

بارگیری (ارسال برای مشتری)

آخرین مرحله از کنترل کیفی محصول، قبل از ارسال لوله پوشش شده برای مشتری انجام می‌گیرد. پرسنل واحد کنترل کیفیت با نظارت بر نحوه بارگیری و تجهیزات مورد استفاده، از ارسال لوله مطابق با الزامات استانداردهای کاری به سایت مشتری اطمینان حاصل می‌کنند.

پشتیبانی و خدمات

فرآیند کنترل کیفیت شرکت تولید لوله و پوشش سلفچگان محدود به داخل کارخانه نبوده و پشتیبانی و خدمات لازم پس از ارسال به سایت مشتری نیز در دستور کار شرکت قرار دارد.

آزمایشگاه پوشش لوله سلفچگان

آزمایشگاه شرکت تولید لوله و پوشش سلفچگان در جهت انطباق مشخصات محصول نهایی با الزامات استانداردهای ملی و بین‌المللی به تجهیزات مدرن و روز دنیا مجهز شده است آزمایشگاه این شرکت بطور کلی وظیفه کنترل کیفیت مواد اولیه و محصول نهایی و حصول اطمینان از تطابق مشخصات این مواد با نیازمندی‌ها را به عهده دارد.

سیستم تضمین کیفیت

روشن است که «یک محصول با کیفیت، حاصل مجموعه‌ای از فرآیندهای با کیفیت است» به همین منظور شرکت تولید لوله و پوشش سلفچگان اقدام به استقرار سیستم مدیریت یکپارچه و کسب مجوزها و گواهینامه‌های مربوطه نموده و در این راستا برای نگهداری و بهبود مستمر سیستم تضمین کیفیت تلاش فراوانی داشته است.
سیستم تضمین کیفیت شرکت همه روالها، وظایف و دستورالعملهای کاری را تحت نظارت و بهبود دائمی دارد.